Osmanlının son dönemlerinin en çok konuşulan ve tartışılan siyasi ismidir Sultan Abdülhamid. 34. Osmanlı Padişahı Sultan Abdülhamit Han içinde bulunduğu bunalımlı döneme rağmen mutlak bir hakimiyetle ve siyasi zekasıyla devleti 33 yıl boyunca yönetti. H asta adam olarak nitelendirilen Osmanlı Devletine, kurduğu istihbarat servisleri sayesinde dünya siyasetine yön verecek kadar keskin manevra kabiliyetini kazandırdı.

Ünlü Sözleri kategorimize eklediğimiz bu yazımızda Sultan Abdülhamid sözleri ve durum resimleri paylaşacağız. Sultan Abdülhamidin tarihe geçecek nitelike sözleri ve değerlendirmeleri mevcuttur. Biz bunların arasından  abdülhamid han sözleri kısa olanları paylaşmaya gayret edeceğiz. Ayrıca her biri özgün olarak tasarlanmış resimli abdülhamit sözleri sayesinde Sultan Abdülhamidin ölüm yıl dönümü  10 Şubat 2019 tarihinde dilediğiniz durum resmini sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak farkındalık oluşturabilirsiniz.

Abdülhamid Sözleri

“Cevizin kabuğunu kırıp özüne inmeyen, cevizin hepsini kabuk zanneder.”
“Tarih değil, hatalar tekerrür ediyor!”
“Düşmanın kurtuluş reçetesi öldürmek içindir. Esaretin bir çeşidi de borçlandırmadır.”
“Ha kendi evlatlarım,ha millet farkı yoktur.”
“Millet birbirini kırıp geçireceğine bırakın beni öldürsün.”
“İcabı halinde donanmayı kaybetmemek için canımı vermeye hazırım.”
“Bizi yükselten dinimize karşı duyduğumuz büyük aşktır.”
“Savaş yalnız sınırlarda olmaz. Savaş bir milletin topyekün ateşe girmesidir. Eğer bu bütünlük sağlanmamışsa zafer tesadüfi, yenilgi kaderdir.”
“Düşamının kurtuluş reçetesi öldürmek içindir. Esaretin bir çeşidi de borçlandırmadır.”
“Beni evhamlı sanıyorlardı hayır! Ben sadece gafil değildim, o kadar.”
“Ben bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam, zira bu vatan bana değil milletime aittir. Milletim de bu toprakları ancak aldığı fiyata verir. Çünkü bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir!”
“Filistin’i satın almak isteyen Yahudileri kapımdan kovduğum için Allah’a şükrediyorum.”
“Memleket elden gittikten sonra hayatımın ne kıymeti var!”
Sultan Abdülhamit Tahttan indirilirken sözleri şu şekildeydi: “Otuz üç sene millet ve devletim için, memleketimin selâmeti için çalıştım. Hâkimim Allah ve beni muhakeme edecek de Resulullah’tır. Bu memleketi nasıl buldumsa öylece teslim ediyorum. Hiç kimseye bir karış toprak vermedim. Hizmetimi ancak Cenab-ı Hakk’ın takdirine bırakıyorum. Ne çare ki, düşmanlarım bütün hizmetime kara bir çarşaf çekmek istediler ve muvaffak da oldular.”

Sultan Abdülhamid Han Bedduası

Allah’ım helâl etmiyorum! Şahsımı değil, milletimi bu hâle getirenlere, hakkımı helâl etmiyorum! Beni, benim için lif lif yolsalar, cımbız cımbız zerrelerimi koparsalar, sarayımı yaksalar, hanümanımı, hanedanımı söndürseler, çoluğumu gözümün önünde parçalasalar helâl ederdim de; Sevgili’nin (Muhammed sav) yolunda yürüdüğüm için beni bu hâle getiren ve milletimi ateşe atan insanlara hakkımı helâl etmem!

Resimli Abdülhamit Han Sözleri

Benzer İçerikler

Dün Komşumuz Açlıktan Öldü!.. Ali Şeriati Ali Şeriati'nin tarihe damga vuran can alıcı sözlerinden bir tanesi ne kadar anlamlı: "Dün komşumuz açlıktan öldü, bu gün cenazesin...
Erken Öten Horoz! Ali Şeriati Ali Şeriati Sözleri - Öten Horoz!.. Ali Şeriati'ye ait olan bu söz günümüz gerçeklerine işaret ediyor. ♥Çocukken yan komşumuzun bir horozu vard...
Kur’an’ın İlk Emri Okudur! Ali Şeriati... Ali Şeriati Sözleri!   "Kur'an'ın ilk emri "oku"dur,,, işit değil" diyen Ali Şeriati Sözleri okumanın önemine dikkat çekiyor...
Aliya İzzetbegoviç – Her Şey Bittiğinde Her Şey bittiğinde Hatırladığımız Düşmanlarımızın Sözleri Değil, Dostlarımızın Sessizliği Olacaktır!
Barış Manço Sözleri – Resimli Barış Manço aramızdan 1999da ayrılan ve 20 yıl geçmesine rağmen gönüllerde edindiği yeri asla kaybetmeyen türk müziğinin ve türk televizyonlarının bü...
İlginizi Çekebilir:   Dün Komşumuz Açlıktan Öldü!..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.